
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Tolerance | 10 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Dielectric | X5R |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 1.4 mm |
| RoHS | Compliant |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Mounting Style | Surface Mount |
| lead free status | Lead Free |
| operating temperature | -55.0 °C to 85.0 °C |
| pin count | 2 |
| rohs status | Compliant |
| case package | 0805 |
| reach svhc compliance | No SVHC |
| size width | 1.24 mm |
| size length | 2.01 mm |
| size height | 1.40 mm |
| voltage rating dc | 10 V |
| capacitance tolerance | 10 % |
| case package si | 2012 |
| dielectric characteristic | X5R |
| size thickness | 1.4 mm |
Stock: 625
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14363
Ext.Price$0.14363
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14363 | $0.14363 |
| 10 | $0.06010 | $0.60100 |
| 50 | $0.05277 | $2.63850 |
| 100 | $0.04634 | $4.63400 |
| 500 | $0.04129 | $20.64500 |
| 1000 | $0.03753 | $37.53000 |
| 3000 | $0.03129 | $93.87000 |
| 5000 | $0.02833 | $141.65000 |
| 10000 | $0.02565 | $256.50000 |
